Transkrypt analizy TTG, T3, T4

Dziś pokażę ci, jak samodzielnie rozszyfrować badanie krwi na hormony tarczycy (TSH, T3 i T4) i przedstawię wspaniałą książkę, która nauczy każdego bez wykształcenia medycznego samodzielnego rozumienia danych laboratoryjnych.

3 lata temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy i AIT, jednocześnie przepisano mi „leczenie” L-tyroksyną. Ale ostatnio odkryłem, że diagnoza jest nieprawidłowa: endokrynolog uzasadnił potrzebę przyjmowania hormonów faktem, że zwiększyłem TSH. Przez 3 lata monitorowałem jeden pojedynczy wskaźnik - TTG.

Kiedy książka „Badanie krwi na choroby tarczycy” wpadła mi w ręce, moje pomysły na diagnozę całkowicie się wywróciły. Ta książka była dla mnie prawdziwym zbawieniem i dała mi możliwość ochrony mojego zdrowia przed niepiśmiennymi lekarzami, którzy nie rozumieją znaczenia pełnej diagnozy badania krwi.

Zapraszam do przejścia ze mną przez wszystkie etapy samo-dekodowania analiz hormonów tarczycy. Nawet jeśli masz zupełnie inny stan (eutyreoza lub nadczynność tarczycy), zdasz sobie sprawę, że nie jest tak trudne, jak się wydaje.

19.12.2016 Poszedłem do prywatnego klinicznego laboratorium diagnostycznego i oddałem krew na następujące wskaźniki: TSH, całkowity T3, całkowity T4, wolny T3, wolny T4, anty TPO i anty TG. Wynik był następujący:

Endokrynolog z lokalnej kliniki natychmiast „zrozumiałby”, że pilnie muszę przepisać L-tyroksynę, ponieważ nie rozumie, co oznacza podwyższona wartość TSH. Przeciwciała przeciwko TG powyżej normy sprawiłyby, że spojrzała na mnie z wyrazem współczucia. Opowie mi inną opowieść, że „proces autoimmunologiczny spowodował niedoczynność tarczycy” i „Potrzebuję kontroli L-tyroksyny i TSH”. Przeszedł - wiemy :)

Dlatego nie spieszyłem się z lekarzem z tymi testami, ale otworzyłem przede mną książkę „Badanie krwi na choroby tarczycy”, uzbroiłem się w długopis, papier i kalkulator i zacząłem studiować mój indywidualny przypadek.

Książka „Badanie krwi na choroby tarczycy”

Jeszcze raz ostrzegam, że podam tutaj tylko próbkę transkrypcji mojej analizy. Nie przedstawię szczegółowej techniki i robię to w dobrych intencjach. Ponieważ jeśli nie rozumiesz istoty trzech stanów - eutyreozy, niedoczynności i nadczynności tarczycy oraz warunków kompensacyjnych metabolizmu tarczycy, to bez tej wiedzy rozszyfrowanie analizy niewiele ci pomoże. Opowiem ci o czymś, ale lepiej, żebyś miał pełny obraz. Klasyfikacja chorób tarczycy doktora Ushakova zasadniczo różni się od tego, co powiedzieli ci wcześniej lekarze, i tego, co sam możesz znaleźć w Internecie. Książka warta 150% jest do zdobycia i czytania od deski do deski..

Transkrypcja analizy TSH

Zacznijmy od TTG. W moim przypadku TTG = 9,02 [0,4-3,77]. Co to znaczy?

Wzrost TSH jest oznaką niedoczynności tarczycy. Ale u 99% endokrynologów w naszym kraju niewłaściwa definicja niedoczynności tarczycy jest mocno zakorzeniona w głowach. A ty, drogi czytelniku, czy wiesz, co to jest niedoczynność tarczycy? Być może słyszałeś lub czytałeś gdzieś, że „niedoczynność tarczycy jest niedoborem hormonu tarczycy” lub „zmniejszeniem czynności tarczycy”.

Jeśli przyjrzysz się uważnie postaci z moimi analizami, możesz zauważyć, że przy podwyższonym TSH nie mam niedoboru hormonów tarczycy. I nie jest to rzadki przypadek - według danych z książki „Analiza krwi” ponad 30% pacjentów z niedoczynnością tarczycy ma pełną ilość hormonów tarczycy we krwi. Mogą nawet nie podejrzewać, że mają niedoczynność tarczycy, dopóki przypadkowo nie dostaną się do gabinetu endokrynologa (tak jak w przypadku mnie).

Testy hormonalne: TSH, T4, AT do TPO. Jakie testy nie muszą być podejmowane

Jak działają hormony tarczycy Niedoczynność tarczycy i tyreotoksykoza

Anton Rodionov kardiolog, kandydat nauk medycznych, profesor nadzwyczajny na wydziale terapii wydziału nr 1 Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego im. 1. Sechenova

Dlaczego lekarz często prosi pacjentów o wykonanie badań hormonów tarczycy zamiast badania ultrasonograficznego? Jakie hormony należy przede wszystkim sprawdzić, a które testy to zmarnowane pieniądze? Dr Anton Rodionov w swojej książce „Odszyfrowanie testów: jak postawić diagnozę na własnych siłach” szczegółowo mówi o tym, co pokazuje każdy hormon tarczycy, o TSH, T3 i T4 oraz o leczeniu niedoczynności tarczycy i tyreotoksykozy.

Tarczyca jest regulatorem procesów metabolicznych, który kontroluje wiele funkcji organizmu. Jaki będzie puls, częsty lub rzadki, jakie będzie ciśnienie, wysokie lub niskie, jaka będzie temperatura - tarczyca odpowiada w pewnym stopniu na te pytania. Nawet stopień inteligencji zależy od tego, jak tarczyca działała w dzieciństwie, jest to fakt naukowy!

Dlatego rozwiązując złożone zadania diagnostyczne i odpowiadając na trudne pytania pacjentów: „Dlaczego moja skóra wysycha?”, „Dlaczego moje serce bije?”, „Dlaczego mam zaparcia?”, „Dlaczego chłopcy mnie nie lubią? ? itd. niezmiennie zadajemy sobie pytanie przeciwne: czy występuje jakakolwiek dysfunkcja tarczycy?

I w tym przypadku nie pomoże nam USG tarczycy, ale badanie krwi.

WskaźnikiNorma (porównaj wyniki z normalnymi wskaźnikami laboratorium, które przeprowadziło analizy, biorąc pod uwagę jednostki miary)
Hormon stymulujący tarczycę (TSH)0,4 - 4,0 miód / l
Bez trijodotyroniny (T3)2,6 - 5,7 pmol / l
Bez tyroksyny (T4)9 - 22 pmol / l
Przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycy (AT do TPO)7 mmol / l). W takich przypadkach, nawet przy subklinicznej niedoczynności tarczycy, zalecana jest terapia zastępcza tyroksyną.

Oczywista (wyraźna) tyreotoksykoza prawie zawsze wymaga leczenia. Najpierw pisałem „zawsze”, potem uczciwie postanowiłem dodać, że istnieją rzadkie formy, które przechodzą same. Jednak nadczynność tarczycy zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i obserwacji.

Subkliniczna tyreotoksykoza nie wymaga leczenia, ale testy należy powtórzyć po 6 miesiącach, istnieje możliwość przejścia do szczegółowej postaci.

Testy na przeciwciała: powinienem to wziąć?

Wielu w swojej analizie widziało inne tajemnicze przeciwciała, na przykład przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycy (AT przeciwko TPO) lub przeciwciała przeciwko tyroglobulinie (AT przeciwko TG). Wzrost tych przeciwciał wskazuje, że niektóre procesy autoimmunologiczne mogą wystąpić w tarczycy..

Muszę od razu powiedzieć, że jeśli była to analiza „na wszelki wypadek”, to są to pieniądze wyrzucane (od własnych lub firm ubezpieczeniowych). Tak samo, na wszelki wypadek, analizy te nie muszą być wykonywane. Nie są one używane do wstępnej diagnozy, ale do wyjaśnienia diagnozy w przypadkach, w których choroba została już wykryta.

Problem polega jednak na tym, że często są to również „odrzucone nerwy”. Faktem jest, że same przeciwciała nie wymagają leczenia, ich izolowany wzrost nie jest równoważny z diagnozą przewlekłego zapalenia tarczycy. Więc jeśli w Twojej losowej analizie stwierdzono wzrost przeciwciał z prawidłową czynnością tarczycy (z normalnym TSH), nie martw się. Wystarczy raz przeanalizować TSH raz w roku.

Choroba tarczycy: 5 porad

Ponieważ mówimy o tarczycy, skorzystam z okazji, aby podać kilka ważniejszych zaleceń..

• Większość regionów Rosji znajduje się w strefie niedoboru jodu. Kupuj tylko sól jodowaną i używaj jej zamiast zwykłej.
  • Jak powszechnie się uważa, w wodorostach nie ma dużo jodu. Jeśli chcesz, możesz używać wodorostów do sałatek, ale to wcale nie oznacza, że ​​możesz porzucić tradycyjne metody profilaktyki jodu (sól jodowana lub dawki farmakologiczne jodu dla kobiet w ciąży)..
  • Nie można stosować alkoholowego roztworu jodu w celu „zapobiegania i leczenia tarczycy”, jak to czasami jest zalecane w programach telewizyjnych i pseudonaukowych książkach o zdrowiu. „Sieci jodu”, roztwór jodu w cukrze lub mleku może szybko doprowadzić do kumulacji toksycznych dawek jodu w tarczycy i rozwoju tyreotoksykozy.
  • Na wszelki wypadek nie wykonuj USG tarczycy. Jeśli funkcja tarczycy nie zostanie zaburzona, a sam gruczoł nie zostanie powiększony i nie zostaną w nim wyczuwalne formacje, wówczas ultrasonografia „na wszelki wypadek” wyrządzi więcej szkody niż pożytku. Identyfikacja małych formacji guzowatych, strach przed wykryciem raka, nieuzasadnione powtarzające się nakłucia, powtarzane ultradźwięki - to właśnie czeka na osobę, która wkroczyła na tę śliską ścieżkę wielu niepotrzebnych badań.
  • Zdrowy dorosły musi określać poziom TSH raz na 5 lat. Jeśli wcześniej wykryto subkliniczną niedoczynność tarczycy, subkliniczną tyreotoksykozę lub jeśli pacjent przyjmuje lek przeciwarytmiczny amiodaron, należy wykonać badanie krwi na TSH raz na 6 miesięcy.

W przypadku pytań medycznych najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Hormon tarczycy T4

Co to jest hormon T4 (tyroksyna)?

T4 - hormon tarczycy jest wytwarzany przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Tyrocyty syntetyzują tyroglobulinę, która jest prekursorem tyroksyny, z aminokwasów i jodu. Tyroglobulina gromadzi się w pęcherzykach, a jeśli to konieczne, tyroksyna powstaje w wyniku fragmentacji.

Głównym działaniem hormonu T4 jest przyspieszenie katabolizmu - proces pozyskiwania energii z istotnych energetycznie metabolitów (glikogen, tłuszcz). Nadmierne stężenie tyroksyny we krwi prowadzi do kołatania serca, drażliwości, utraty wagi. Ale to nie znaczy, że hormon powoduje szkodę, są to tylko objawy jego przedawkowania. Zwykle tetrajodotyronina wspomaga napięcie układu nerwowego, częstość tętna i odpowiedni metabolizm..

Hormon T4 nie jest najbardziej aktywnym hormonem tarczycy, dla porównania jego aktywność jest prawie kilkanaście razy mniejsza niż trijodotyroniny. Ten ostatni jest również nazywany hormonem T3, ponieważ jego formuła zawiera 3 atomy jodu. T3 może tworzyć się w komórkach samego gruczołu, a także w komórkach organizmu od swojego poprzednika, tyroksyny. W rzeczywistości jest to bardziej aktywny metabolit T4.

Hormony T3, T4 są również nazywane hormonami tarczycy, ponieważ są wydzielane przez tarczycę, zwaną w języku łacińskim „tarczycą”. TSH jest również czasami określane jako tarczyca, ale jest to błędne, ponieważ powstaje w przysadce mózgowej i kontroluje funkcję hormonalną gruczołu.

Często wraz z badaniem krwi dla hormonów TSH, T3, T4, oznaczane są jednocześnie przeciwciała przeciwko TPO i tyroglobulinie. Zazwyczaj wskaźniki te są używane przez endokrynologów do diagnozowania patologii tarczycy. Czasami hormony tarczycy są badane podczas leczenia choroby, aby określić jej dynamikę i skuteczność przepisanej terapii. W tym artykule dowiesz się, czym jest hormon T4, jakie funkcje pełni w ciele i jak przeprowadzana jest interpretacja analizy jego zawartości.

Hormon T4 należy do grupy hormonów tarczycy zawierających jod. Jego wzór chemiczny zawiera dwie reszty aminokwasowe tyrozyny i cztery atomy halogenu jodu. Synonimami hormonu T4 są tetrajodotyronina i tyroksyna. Substancja otrzymała swoją nazwę ze względu na liczbę atomów jodu zawartych w składzie cząsteczki. Ze względu na swoją prostą budowę stężenie tetraiodotyroniny można łatwo ustalić w laboratorium. Z tego samego powodu hormon może być sztucznie syntetyzowany, co jest stosowane w terapii hormonalnej.

Hormon T4 we krwi

W krwioobiegu hormon T4 jest głównie w stanie związanym z białkami. Gdy tyroksyna powstaje w pęcherzykach tarczycy, jest wychwytywana przez specjalne białko - globulinę wiążącą tyroksynę (TSH). Substancja ta pełni funkcję transportową, dostarczając hormon do komórek organizmu. Ta niewielka ilość tyroksyny niezwiązanej z białkami jest nazywana wolną od T4. To właśnie ta frakcja jest odpowiedzialna za zapewnienie efektu biologicznego. Część hormonu związana z TSH nazywa się związaniem T4. Jeśli indywidualnie ustalone we krwi bez T4 i związane z T4, a następnie dodaj te wartości, otrzymasz T4 ogółem.

W organizmie główny efekt wywierają wolne hormony tarczycy (wolne od T4, wolne od T3), więc ich zawartość ma największe znaczenie dla określenia patologii tarczycy. W laboratoriach najczęściej wykonuje się badania krwi na obecność tyreotropiny i T4. TSH służy do oceny regulacji tarczycy przez przysadkę mózgową, a wolny T4 jako główny hormon gruczołu bezpośrednio odzwierciedla jego funkcję. Stężenie wolnego T4 wzrasta w warunkach nadczynności tarczycy lub w wyniku przedawkowania hormonów stosowanych w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Test hormonu T4

W praktyce klinicznej endokrynologów analiza hormonów TSH, T4 jest najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną. Badania hormonalne są przepisywane w różnych kombinacjach, biorąc pod uwagę objawy i możliwości ekonomiczne pacjenta..

Podczas pierwszej wizyty u endokrynologa, jeśli pacjent nie ma ciężkich objawów, wystarczy przeprowadzić analizę hormonów TSH, T4, T3. Jeśli chodzi o dwa ostatnie hormony, lepiej jest zbadać ich aktywne, tj. Wolne frakcje. W przypadkach, w których pacjent otrzymuje tyreostatyki o leczeniu wczesnego stadium choroby Gravesa (rozlany toksyczny wola), lepiej jest określić tylko wolne hormony T3 i T4. Pod wpływem czynników tyreostatycznych wskaźniki te gwałtownie spadają, a poziom TSH wydaje się opóźniony i nie ma czasu na obniżenie.

Jeśli pacjent jest leczony przez długi czas z powodu niewystarczającej funkcji gruczołu, to do okresowego monitorowania jakości terapii wystarczy określić tylko stężenie hormonu stymulującego tarczycę (TSH). Darmowy T4 jest badany tylko w obecności specjalnych wskazań. Powinieneś wiedzieć, że w przypadku przyjmowania tyroksyny badanie krwi na hormon T4 można wykonać tylko przed jego pobraniem. Jeśli ta zasada nie będzie przestrzegana, wynik analizy będzie nieinformacyjny, ponieważ ilość tyroksyny otrzymanej z lekiem zostanie dodana do hormonu T4 wydzielanego przez tarczycę.

W czasie ciąży wartość wolnego hormonu T4 jest szczególnie zwiększona, ponieważ poziom tyreotropiny może zostać obniżony w wyniku działania hCG - ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej wytwarzanej przez łożysko. Dlatego podczas badania kobiet w ciąży samo oznaczenie TSH jest niewystarczające do prawidłowej diagnozy. Konieczne jest jednoczesne wykonywanie testów na TTG i T4.

W kierunku lub formie z wynikiem badania można znaleźć różne skróty:

FT4, FT3 - T4 i T3 są bezpłatne (angielski za darmo, co oznacza „bezpłatny”);

Hormon St. T4, hormon St. T3 - także wolne formy hormonów.

Jaka jest norma hormonu T4?

Wolny hormon T4. Aby poprawnie ocenić wyniki analizy wolnego hormonu T4, nie wystarczy znać żadnych konkretnych norm. Normalna zawartość tyroksyny w dużej mierze zależy od laboratorium przeprowadzającego analizę. W przypadku różnych analizatorów wskaźniki te są różne, nawet zestaw odczynników stosowanych w każdym przypadku ma znaczenie. Z reguły dopuszczalne stężenie T4 we krwi jest wskazane na formularzu po wyniku analizy. Przy stosowaniu wysokiej jakości sprzętu laboratoryjnego 3 pokoleń u zdrowych ludzi stężenie tyroksyny wynosi od około 9 do 20 pmol / l.

Hormon całkowity T4. Wskaźnik taki jak ogólny hormon T4 zależy od stanu fizjologicznego organizmu. Na przykład u kobiet w ciąży rośnie. Dlatego normalne limity dla całkowitej tyroksyny są bardziej zmienne niż dla jej wolnej frakcji.

Normy trijodotyroniny, tyroksyny i hormonu tarczycy

Obecnie bardzo często w celu diagnozy różnych chorób zaleca się badanie krwi na hormony wytwarzane przez tarczycę. Badanie to polega na określeniu poziomu hormonów tarczycy (tyroksyny i trijodotyroniny - odpowiednio T4 i T3), które są wytwarzane przez tarczycę, a także związany z nimi hormon stymulujący tarczycę (TSH) wytwarzany przez przysadkę mózgową. Analiza pozwala endokrynologowi ocenić stan ważnego narządu ludzkiego ciała jako całości i prawidłowo przepisać leczenie w przypadku wykrycia odchylenia od normy.

Charakterystyka hormonów

Hormon tyrotrotroficzny jest wytwarzany w przysadce mózgowej, która znajduje się u podstawy mózgu. Jego funkcjonalnym celem jest stymulowanie produkcji hormonów przez tarczycę:

Trójjodotyronina i tyroksyna są bardzo ważnymi, wysoce aktywnymi substancjami biologicznymi odpowiedzialnymi za ogólny stan zdrowia człowieka. T3 i T4 zapewniają prawidłowy metabolizm, normalne funkcjonowanie układu autonomicznego oraz układu sercowo-naczyniowego i trawiennego, a także wspierają funkcje umysłowe ludzkiego ciała. Hormon stymulujący tarczycę, trijodotyronina i tyroksyna są od siebie zależne. Z jednej strony TSH stymuluje produkcję T3 i T4 w tarczycy, a gdy ich poziom wzrasta, substancje te hamują produkcję TSH w przysadce mózgowej. Zatem w zdrowym ciele ludzkim zachodzi samoregulacja równowagi hormonalnej oparta na „sprzężeniu zwrotnym”.

Stan, w którym występuje wytwarzanie T3 i T4 w normalnej ilości, nazywa się eutheriozą. W endokrynologii rozróżnia się następujące patologie z naruszeniem normy:

• Niedoczynność tarczycy - z odchyleniem w kierunku zmniejszenia.
  • Nadczynność tarczycy - z odchyleniem w górę.
  • Tyreotoksykoza - przy aktywnym rozwoju substancji biologicznych.

Norm TTG

Ważną analizą wykładniczą jest oznaczenie TSH we krwi. Takie badanie jest zalecane jednocześnie z dostarczeniem testów dla T3 i T4 wytwarzanych przez tarczycę. Norma TSH zmienia się z wiekiem i może być w miodzie / l:

• dla noworodków - 0,7–11;
  • dla dzieci w wieku powyżej 10 tygodni - 0,6-10;
  • do dwóch lat - 0,5–7;
  • do pięciu lat - 0,4-6;
  • do 14 lat - 0,4–5;
  • dla dorosłych - 0,3–4.

Największa ilość TSH u zdrowych osób występuje rano. Jeśli poziom znacznie przekracza normę, oznacza to, że tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów stymulujących tarczycę, co może wskazywać na takie patologie:

• choroba umysłowa,
  • niewydolność nadnerczy,
  • brak pęcherzyka żółciowego,
  • niedoczynność tarczycy,
  • guzy przysadki mózgowej.

Ponadto u kobiet w ciąży obserwuje się zwiększony poziom TSH we krwi i przedłużony nadmierny wysiłek fizyczny. W takich przypadkach normalizacja tła hormonalnego następuje po ustąpieniu przyczyn, które spowodowały brak równowagi. Wzrost poziomu TSH jest uważany za normalny u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, gdy tarczyca u płodu jest w fazie tworzenia i nie działa prawidłowo.

Jeśli poziom hormonu stymulującego tarczycę jest niski, oznacza to przede wszystkim zmniejszoną czynność przysadki mózgowej. Wśród przyczyn domowych, które mogą wywoływać spadek TSH, należy wymienić silne stresy psychiczne i przedawkowanie leków zawierających hormony. Ponadto może wystąpić zmniejszenie tej substancji biologicznej we krwi wraz z rozwojem następujących patologii:

• tyreotoksykoza,
  • łagodne guzy na tarczycy,
  • nowotwór mózgu.

Norma hormonu T4

Analiza tyroksyny we krwi jest prawie zawsze przepisywana jednocześnie z badaniem poziomów TSH. Połączenie dwóch wartości pozwala ocenić, w jaki sposób tarczyca radzi sobie z jej funkcjami. Tyroksyna we krwi może być wiązana z białkami (z albuminą) i niezwiązana (wolna T4). Całkowita wartość jest całkowitą tyroksyną, ale ilość wolnej tyroksyny jest uważana za bardziej informacyjną..

Standardową całkowitą T4 mierzy się w nmol / L. U noworodków określa się najwyższy poziom tyroksyny, który mieści się w zakresie 69,6–219. W wieku do 20 lat górna granica normy stopniowo maleje. Dlatego wyniki analiz według specjalnych tabel są odszyfrowane. Po 20 latach normatywny zakres hormonu pozostaje niezmieniony i wynosi:

• dla mężczyzn - 59-135;
  • dla kobiet -71-142.

Podczas ciąży, przedawkowania leków hormonalnych oraz zaburzeń wątroby i nerek ważne jest określenie poziomu wolnej tyroksyny we krwi, aby wykluczyć fałszywą diagnozę. Norma wolnego T4 jest najczęściej mierzona w pmol / li zawiera się w następujących zakresach:

• dla mężczyzn - 12,6-21;
  • dla kobiet -10,8-22.

W przypadku kobiet w ciąży dopuszczalne wartości normatywne różnią się i różnią w zależności od trymestru:

• z ciążą krótszą niż 13 tygodni - 12,1-19,6;
  • podczas ciąży od 13 tygodni do 28 tygodni - 9,6 -17;
  • w czasie ciąży od 28 tygodni do 42 tygodni - 8,4-15,6.

Najczęstszą przyczyną podwyższenia stężenia tyroksyny jest choroba Basedowa. Innymi powszechnymi patologiami, które prowadzą do wzrostu produkcji substancji bioaktywnych przez tarczycę, są choroby wątroby i nerek, otyłość i łagodne nowotwory tarczycy..

Zmniejszenie stężenia tyroksyny poniżej normy jest najczęściej spowodowane rozwojem zapalenia tarczycy. Ponadto obserwuje się niski poziom T4 przy:

• zdalna tarczyca,
  • niedobór jodu w organizmie,
  • niewystarczająca ilość białka w diecie,
  • zatrucie ołowiem.

Norma T3

Stężenie trijodotyroniny we krwi jest znacznie mniejsze niż tyroksyny, ale jej aktywność biologiczna jest wyższa. T3 wpływa na dopływ tlenu do wszystkich tkanek ludzkiego ciała, przyspiesza metabolizm białek, obniża poziom cholesterolu i bierze udział w wytwarzaniu witaminy A. Analiza ilości trijodotyroniny we krwi jest zwykle przepisywana, gdy konieczne jest wyjaśnienie stanu tarczycy. Całkowity T3 jest określony przez następujące regulacyjne zakresy wartości, jednostkę miary nmol / l:

• do 20 lat - 1,23–3,23;
  • do 50 lat - 1,08-3,14;
  • po 50 latach - 0,62-2,79.

Poziom wolnej trijodotyroniny jest uważany za bardziej indykatywny, jego norma wynosi 2,6-5,7 pmol / L. Wraz ze wzrostem ilości wolnego T3 można zaobserwować silne bóle głowy i gorączkę przez długi czas. Zewnętrzne znaki to drżenie rąk i nierównowaga emocjonalna. Zmęczenie, osłabienie mięśni i bezprzyczynowe skurcze są charakterystyczne dla niższego poziomu normy trijodotyroniny. Ponadto przy niskiej ilości T3 zaburza się sen i aktywność mózgu, co objawia się spowolnieniem myślenia.

Wskazania do badań hormonów i zasady ich dostarczania

Jeśli pacjent pójdzie do endokrynologa ze skargami na swój stan po raz pierwszy lub w celu przeprowadzenia badania profilaktycznego, lekarz przepisze następujące testy w celu oceny czynności tarczycy:

• na poziomie hormonu stymulującego tarczycę,
  • do poziomu wolnej tyroksyny,
  • do poziomu wolnej trijodotyroniny.

To wystarczy, aby wyciągnąć właściwe wnioski na temat stanu tarczycy. Ogólny standard wstępnego badania nie ma charakteru orientacyjnego. Jeśli istnieje podejrzenie poważnej patologii, można zalecić inne badania, ale endokrynolog podejmuje tę decyzję w każdym przypadku indywidualnie. Ilość bioaktywnych substancji wytwarzanych przez tarczycę może być przedmiotem zainteresowania lekarzy innych specjalności w celu wyjaśnienia diagnozy. Wskazaniami mogą być:

• impotencja,
  • bezpłodność,
  • arytmia mięśnia sercowego,
  • opóźniony rozwój seksualny i umysłowy,
  • brak menstruacji,
  • zmniejszone libido.

Krew żylną do analizy podaje się zawsze rano na czczo. Ważne jest, aby miesiąc przed badaniem odmówić przyjmowania leków hormonalnych i trzy dni przed pobraniem krwi, aby wykluczyć stosowanie leków zawierających jod. W przeddzień dnia badania należy unikać stresujących sytuacji i zminimalizować aktywność fizyczną..

Analizy hormonu stymulującego tarczycę (TSH) wytwarzanego przez przysadkę mózgową i hormonów wytwarzanych przez tarczycę (T3 i T4) umożliwiają dokładną diagnozę i właściwe leczenie. Ich wartości zależą przede wszystkim od współczynnika wieku, ale mogą się również zmieniać w pewnych warunkach zewnętrznych.

Hormon tarczycy T4

Przeważająca część komórek tarczycy (tarczycy) wytwarza hormon T4 (tyroksyna) i hormon T3 (trijodotyronina), inny rodzaj komórek produkuje kalcytoninę (bierze udział w regulacji poziomu wapnia). Synteza normalnej ilości T3 i T4 zachodzi, gdy w organizmie jest wystarczająca ilość jodu i podczas normalnego funkcjonowania tarczycy.

Przeważająca część komórek tarczycy (tarczycy) wytwarza hormon T4 (tyroksyna) i hormon T3 (trijodotyronina).

Co to jest tyroksyna

Hormony T4 i T3 zawierają jod, a liczby w nazwie wskazują liczbę atomów jodu w ich składzie.

Tyroksyna stanowi do 80% całkowitej ilości hormonów wytwarzanych w tarczycy, podczas gdy jej aktywność jest około 10 razy mniejsza niż aktywność T3. Przeważająca ilość hormonu T3 jest wytwarzana z hormonu T4 bezpośrednio w tkankach organizmu..

Tyroksyna ma prostą strukturę chemiczną i jest łatwo syntetyzowana sztucznie. Analiza laboratoryjna zawartości T4 jest często zalecana i ma dobrą niezawodność..

Funkcje tyroksyny mają ogromne znaczenie dla regulacji wielu procesów zachodzących w organizmie. Brak produkcji T4, a także jego nadmiar, powoduje objawy kliniczne.

Funkcje tyroksyny mają ogromne znaczenie dla regulacji wielu procesów zachodzących w organizmie.

Za co jest odpowiedzialny

Tyroksyna wpływa na procesy metaboliczne całego organizmu, przenika przez błony komórkowe i stymuluje syntezę cząsteczek kwasu rybonukleinowego (RNA).

Aktywując metabolizm, T4 wpływa na bilans energetyczny organizmu: podnosi temperaturę ciała, stymuluje wzrost i rozwój tkanek, zwiększa syntezę białek, przyspiesza bicie serca, poprawia wchłanianie witamin i usprawnia procesy oksydacyjne w komórkach. Hormon ten bierze również udział w funkcjonowaniu układu rozrodczego..

Tyroksyna wpływa na procesy oddychania, odżywiania, trawienia, snu, ruchu, funkcji mięśni.

Tyroksyna wpływa nie tylko na sen człowieka.

Różnice między ogólnym a bezpłatnym

Po uwolnieniu tyroksyny do krwi większość jest wychwytywana (związana) przez specyficzną substancję białkową - TSH (globulinę wiążącą tyroksynę), która działa jako nośnik. W stanie związanym z białkiem hormon jest pozbawiony aktywności. Niewielka ilość wyprodukowanego T4 nie jest wychwytywana, pozostając w stanie wolnym, nazywa się to wolną tyroksyną.

Pod ogólnym poziomem T4 rozumie się całkowitą ilość wolnej i związanej tyroksyny.

Wolne hormony wpływają na procesy zachodzące w organizmie, dlatego w diagnozowaniu chorób tarczycy bardzo ważne jest określenie ich zawartości we krwi. Najczęściej lekarze kierują pacjentów na badanie TSH (tyreotropiny) i wolnego T4, w prostych przypadkach wystarczy to, aby wykluczyć lub podejrzewać patologię.

Najczęściej lekarze kierują pacjentów na badanie TSH (tyreotropina).

Norma T4

Wskaźniki normy T4 zależą od używanego sprzętu i odczynników i mogą się różnić w różnych laboratoriach, przedział wartości referencyjnych jest wskazany w formularzu z wynikami.

Podczas ciąży zwiększa się zawartość tyroksyny we krwi, istnieją różnice w zależności od wieku. Jednostką może być pmol / l lub ng / dl (rzadziej).

Normalne wartości darmowego T4 dla laboratoriów, które spełniają dzisiejsze wymagania:

PacjentówNorm pmol / L
Mężczyźni9–22
Kobiety9–22
Dzieci od 5 do 15 lat10.7-26.9
Kobiety w ciąży7,6–19

Odchylenia od normy

Poziom wolnego T4 może być zwiększany lub zmniejszany w przypadku niektórych leków.

Aspiryna, furosemid, tamoksyfen, heparyna itp. Powodują wzrost stężenia tego hormonu, a lit, leki przeciwdrgawkowe, doustne środki antykoncepcyjne, sterydy anaboliczne i niektóre leki prowadzą do zmniejszenia stężenia tyroksyny we krwi.

Przedawkowanie lub niedobór hormonów w leczeniu dysfunkcji tarczycy powoduje również odchylenie poziomów hormonów od normy.

Przyczyny

Zwiększona zawartość tyroksyny nazywa się nadczynnością tarczycy, co prowadzi do:

• Choroba Gravesa;
  • węzły i nowotwory złośliwe w tarczycy;
  • zapalenie tarczycy;
  • patologia wątroby i nerek;
  • nadwaga (otyłość).

Podwyższona zawartość tyroksyny nazywa się nadczynnością tarczycy; prowadzi do tego nadmierna masa ciała (otyłość)..

Obniżenie poziomu T4 (niedoczynność tarczycy) jest najczęściej spowodowane zniszczeniem komórek tarczycy, dzieje się tak w wyniku wielu patologii i stanów:

• autoimmunologiczne zapalenie tarczycy;
  • operacje chirurgiczne;
  • nagła utrata masy ciała z brakiem białka;
  • zatrucie metalami ciężkimi;
  • uporczywy niedobór jodu.

Obniżenie poziomu T4 (niedoczynność tarczycy) jest najczęściej spowodowane przez zniszczenie komórek tarczycy, dzieje się to w wyniku wielu patologii i stanów, jednym z nich jest interwencja chirurgiczna.

Mężczyźni rzadziej spotykają się z chorobą tarczycy, w większym stopniu jest to nieodłącznie związane z kobiecym ciałem, co jest częściowo związane z zaburzeniami hormonalnymi podczas ciąży.

Objawy

Podwyższony poziom T4 powoduje zaburzenia metaboliczne w całym ciele i ma wyraźne objawy kliniczne. Nie ma wyraźnych objawów charakterystycznych tylko dla tego stanu. Niedobór tyroksyny jest często mylony z objawami innych chorób..

• słabość, senność, depresja;
  • wolne bicie serca;
  • przybranie na wadze;
  • chłód;
  • utrata apetytu;
  • obrzęk;
  • chrypka głosu;
  • ból i skurcze mięśni;
  • sucha skóra i włosy;
  • niedokrwistość.

Normalne hormony tarczycy

Hormony tarczycy T4 (tyroksyna) i T3 (trijodotyronina) są hormonami tarczycy wykrywanymi we krwi, wrażliwość układów testowych na hormony jest inna. Dlatego w różnych laboratoriach normy tych wskaźników są różne. Najpopularniejszą metodą analizy hormonów tarczycy jest metoda ELISA. Podczas otrzymywania wyników analizy hormonów tarczycy należy zachować ostrożność. Norma hormonalna dla każdego laboratorium jest inna i należy to wskazać w wynikach..
Hormon stymulujący tarczycę aktywuje tarczycę i zwiększa syntezę jej „osobistych” hormonów (tarczycy) - tyroksyny lub tetrajodotyroniny (T4) i trijodotyroniny (T3). Tyroksyna (T4), główny hormon tarczycy, zwykle krąży w ilości około 58–161 nmol / l (4,5–12,5 μg / dl), z czego większość jest w stanie związanym z białkami transportowymi, głównie TSH. Norma hormonów tarczycy, która w dużej mierze zależy od pory dnia i stanu organizmu, ma wyraźny wpływ na metabolizm białek w ciele. Przy normalnym stężeniu tyroksyny i trijodotyroniny aktywowana jest synteza cząsteczek białka w organizmie. Główny hormon tarczycy krążący tyroksyny (T4) jest prawie całkowicie związany z białkami transportowymi. Natychmiast po dostaniu się do krwioobiegu z tarczycy duża ilość tyroksyny przekształca się w trijodotyroninę, aktywny hormon. U osób z nadczynnością tarczycy (produkcja hormonów jest wyższa niż normalnie) poziom krążącego hormonu stale rośnie.

Najczęstszą metodą diagnozowania chorób tarczycy jest badanie krwi na obecność hormonów tarczycy, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku kobiet, ponieważ patologię tarczycy stwierdza się głównie u zdrowej połowy. Ale niewiele osób zastanawiało się, co oznaczają te wskaźniki, które podano pod ogólną nazwą „testy na hormony tarczycy”.

Normy hormonów tarczycy we krwi:

Hormon stymulujący tarczycę (tyreotropina, TSH) 0,4 - 4,0 mIU / ml
Bez tyroksyny (bez T4) 9,0-19,1 pmol / L
Bez trijodotyroniny (bez T3) 2,63–5,70 pmol / l
Przeciwciała przeciwko normie tyroglobuliny (AT-TG) nmol / l.

Wartości referencyjne (dorośli), norma we krwi całkowitego T3:

WiekPoziom T3, nmol / l
15-20 lat1,23 - 3,23
20-50 lat1,08 - 3,14
> 50 lat0,62 - 2,79

Zwiększ T3 ogółem:

• tyreotropinoma;
  • wole toksyczne;
  • izolowana toksyczność T3;
  • zapalenie tarczycy;
  • gruczolak tarczycy;
  • Niedoczynność tarczycy oporna na T4;
  • zespół oporności na hormony tarczycy;
  • Tyreotoksykoza niezależna od TTG;
  • poporodowa dysfunkcja tarczycy;
  • choriocarcinoma;
  • szpiczaki o wysokiej IgG;
  • zespół nerczycowy;
  • przewlekła choroba wątroby;
  • wzrost masy ciała;
  • choroby ogólnoustrojowe;
  • hemodializa;
  • przyjmowanie amiodaronu, estrogenu, lewotyroksyny, metadonu, doustnych środków antykoncepcyjnych.

Spadek poziomu T3 generała:

• zespół eutyreozy;
  • niewyrównana pierwotna niewydolność nadnerczy;
  • ciężka patologia nie tarczycy, w tym choroba somatyczna i psychiczna.
  • okres rekonwalescencji po ciężkiej chorobie;
  • pierwotna, wtórna, trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy;
  • tyreotoksykoza artefaktów spowodowana samodzielnym podaniem T4;
  • dieta niskobiałkowa;
  • przyjmowanie leków takich jak leki przeciwtarczycowe (propylotiouracyl, mercazolil), sterydy anaboliczne, beta-adrenolityki (metoprolol, propranolol, atenolol), glikokortykoidy (deksametazon, hydrokortyzon), niesteroidowe leki przeciwzapalne (salicylan, dicyfenydenina) środki obniżające poziom lipidów (kolestypol, cholestyramina), środki nieprzepuszczające promieniowania, terbutalina.

Bez trijodotyroniny (bez T3, bez trijodotyroniny, FT3)

Hormon tarczycy, stymuluje wymianę i absorpcję tlenu przez tkanki (bardziej aktywne niż T4).

Jest wytwarzany przez komórki pęcherzykowe tarczycy pod kontrolą TSH (hormonu stymulującego tarczycę). W tkankach obwodowych T4 powstaje po zdejonowaniu. Darmowy T3 jest aktywną częścią całkowitego T3, wynoszącą 0,2 - 0,5%.

T3 jest bardziej aktywny niż T4, ale ma niższe stężenie we krwi. Zwiększa produkcję ciepła i zużycie tlenu przez wszystkie tkanki ciała, z wyjątkiem tkanki mózgowej, śledziony i jąder. Stymuluje syntezę witaminy A w wątrobie. Zmniejsza stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, przyspiesza metabolizm białek. Zwiększa wydalanie wapnia z moczem, aktywuje metabolizm kości, ale w większym stopniu - resorpcję kości. Ma pozytywny chrono- i inotropowy wpływ na serce. Stymuluje tworzenie siateczki i procesy korowe w ośrodkowym układzie nerwowym.

W wieku 11–15 lat stężenie wolnej T3 osiąga poziom dorosłych. U mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 65 lat obserwuje się zmniejszenie wolnej T3 w surowicy i osoczu. Podczas ciąży poziom T3 spada z I do III trymestru. Tydzień po urodzeniu poziomy T3 w surowicy są znormalizowane. Kobiety mają niższe stężenie wolnego T3 niż mężczyźni średnio o 5-10%. Darmowy T3 charakteryzuje się wahaniami sezonowymi: maksymalny poziom bezpłatnego T3 przypada na okres od września do lutego, minimalny - na okres letni.

Jednostki miary (norma międzynarodowa): pmol / l.

Alternatywne jednostki: pg / ml.

Przeliczanie jednostek: pg / ml x 1,536 ==> pmol / l.

Wartości odniesienia: 2,6 - 5,7 pmol / L.

Podnieść do właściwego poziomu:

• tyreotropinoma;
  • wole toksyczne;
  • izolowana toksyczność T3;
  • zapalenie tarczycy;
  • gruczolak tyreotoksyczny;
  • choriocarcinoma;
  • obniżenie poziomu globuliny wiążącej tyroksynę;
  • zespół nerczycowy;
  • hemodializa;
  • przewlekła choroba wątroby.

Spadek poziomu:

• ciężka patologia tarczycy, w tym choroba somatyczna i psychiczna;
  • okres rekonwalescencji po ciężkiej chorobie;
  • pierwotna, wtórna, trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy;
  • diety niskobiałkowe i niskokaloryczne;
  • ciężki wysiłek fizyczny u kobiet;
  • utrata masy ciała;
  • biorąc amiodaron, duże dawki propranololu, rentgenowskie środki kontrastowe jodu.

Tyroksyna ogółem (T4 ogółem, tetraiodotyronina ogółem, Tyroksyna ogółem, TT4)

Aminokwasowy hormon tarczycy - stymulator zwiększającego zużycie tlenu i metabolizm tkanek.

Norma całkowitego T4: u kobiet wynosi 71-142 nmol / L, u mężczyzn 59-135 nmol / L. Zwiększone wartości hormonu T4 można zaobserwować przy: wolu tyreotoksycznym; ciąża poporodowa dysfunkcja tarczycy

Jest wytwarzany przez komórki pęcherzykowe tarczycy pod kontrolą hormonu stymulującego tarczycę (TSH). Większość T4 krążącego we krwi jest związana z białkami transportowymi, wolna część hormonu, która stanowi 3-5% stężenia całkowitego T4, ma działanie biologiczne.

Jest prekursorem bardziej aktywnego hormonu T3, ale ma swój, choć mniej wyraźny, efekt niż T3. Stężenie T4 we krwi jest wyższe niż stężenie T3. Zwiększając tempo podstawowego metabolizmu, zwiększa produkcję ciepła i zużycie tlenu przez wszystkie tkanki ciała, z wyjątkiem tkanki mózgowej, śledziony i jąder. Co zwiększa zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Stymuluje syntezę witaminy A w wątrobie. Zmniejsza stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, przyspiesza metabolizm białek. Zwiększa wydalanie wapnia z moczem, aktywuje metabolizm kości, ale w większym stopniu - resorpcję kości. Ma pozytywny chrono- i inotropowy wpływ na serce. Stymuluje tworzenie siateczki i procesy korowe w ośrodkowym układzie nerwowym. T4 hamuje wydzielanie TSH.

W ciągu dnia maksymalne stężenie tyroksyny określa się od 8 do 12 godzin, minimum - od 23 do 3 godzin. W ciągu roku maksymalne wartości T4 obserwuje się między wrześniem a lutym, minimum w lecie. W czasie ciąży stężenie całkowitej tyroksyny wzrasta, osiągając maksymalne wartości w III trymestrze ciąży, co wiąże się ze wzrostem zawartości globuliny wiążącej tyroksynę pod wpływem estrogenów. Zawartość wolnej tyroksyny może się zmniejszyć. Poziom hormonów u mężczyzn i kobiet pozostaje względnie stały przez całe życie. W stanie eutyreozy stężenie hormonu może przekraczać wartości referencyjne, gdy zmienia się wiązanie hormonu z białkiem transportowym.

Jednostki miary (norma międzynarodowa): nmol / l.

Alternatywne jednostki: mcg / dl

Konwersja jednostek: μg / dl x 12,87 ==> nmol / l

Wartości referencyjne (norma wolnej tyroksyny T4 we krwi):

WiekPoziom T4, nmol / l
do 30 dni39 - 185
od miesiąca do 12 miesięcy59 - 210
od roku do 5 lat71 - 165
od 5 do 10 lat68 - 139
od 10 do 18 lat58–133
powyżej 18 lat55 - 137

Zwiększona tyroksyna (T4):

• tyreotropinoma;
  • toksyczny wola, toksyczny gruczolak;
  • jodocyty tarczycy;
  • rodzinna dysalbuminemiczna hipertyroksyrinemia;
  • choriocarcinoma;
  • zmniejszona zdolność wiązania globuliny wiążącej tarczycę;
  • zespół nerczycowy;
  • otyłość;
  • Zakażenie wirusem HIV;
  • porfiria;
  • przyjmowanie leków takich jak amiodaron, nieprzepuszczalne dla promieniowania środki zawierające jod (kwas jopanowy, kwas tyropanowy), preparaty hormonów tarczycy (lewotyroksyna), tyrolibryna, tyreotropina, lewodopa, syntetyczne estrogeny (mestranol, stilbestrol), opiaty (metadotron, perontazyna, perontazyna) prostaglandyny, tamoksyfen, propylotiouracyl, fluorouracyl, insulina.

Redukcja tyroksyny (T4):

• pierwotna niedoczynność tarczycy (wrodzona i nabyta: wole endemiczne, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, procesy nowotworowe w tarczycy);
  • wtórna niedoczynność tarczycy (zespół Sheehana, procesy zapalne w przysadce mózgowej);
  • trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy (urazowe uszkodzenia mózgu, procesy zapalne w podwzgórzu);
  • przyjmowanie następujących leków: leki stosowane w leczeniu raka piersi (aminoglutetimid, tamoksyfen), trijodotyronina, leki przeciwtarczycowe (metimazol, propylotiouracyl), asparaginaza, kortykotropina, glukokortykoidy (kortyzon, deksametazon), ko-trimoksazol, leki przeciwgruźlicze. jodki (131I), leki przeciwgrzybicze (intrakonazol, ketokonazol), leki obniżające poziom lipidów (cholestyramina, lowastatyna, klofibrat), niesteroidowe leki przeciwzapalne (diklofenak, fenylobutazon, aspiryna), propylotiouracylid, iimonohydramonylohydramidamid, chlorowodorek amidu stanozolol), leki przeciwdrgawkowe (kwas walproinowy, fenobarbital, prymidon, fenytoina, karbamazepina), furosemid (wysoka dawka), sole litu.

Bez tyroksyny (bez T4, bez tyroksyny, FT4)

Jest wytwarzany przez komórki pęcherzykowe tarczycy pod kontrolą TSH (hormonu stymulującego tarczycę). Jest to poprzednik T3. Zwiększając tempo podstawowego metabolizmu, zwiększa produkcję ciepła i zużycie tlenu przez wszystkie tkanki ciała, z wyjątkiem tkanki mózgowej, śledziony i jąder. Zwiększa zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Stymuluje syntezę witaminy A w wątrobie. Zmniejsza stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, przyspiesza metabolizm białek. Zwiększa wydalanie wapnia z moczem, aktywuje metabolizm kości, ale w większym stopniu - resorpcję kości. Ma pozytywny chrono- i inotropowy wpływ na serce. Stymuluje tworzenie siateczki i procesy korowe w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jednostki miary (międzynarodowy standard SI): pmol / l

Alternatywne jednostki: ng / dl

Przeliczanie jednostek: ng / dl x 12,87 ==> pmol / l

Wartości referencyjne (normalne wolne T4 we krwi):

Wiek obu płciT4 wolny, pmol / l
2 dni - 3 dni22–49
3 dni - 10 tygodni9–21
10 tygodni - 14 miesięcy8 - 17
14 miesięcy - 5 lat9–20
5 lat - 14 lat8 - 17
ponad 14 lat9–22

Zwiększona wolna tyroksyna (T4):

• wole toksyczne;
  • zapalenie tarczycy;
  • niedoczynność tarczycy;
  • rodzinna dysalbuminemiczna hipertyroksyrinemia;
  • choriocarcinoma;
  • warunki, w których zmniejsza się poziom lub zdolność wiązania globuliny wiążącej tyroksynę;
  • zespół nerczycowy;
  • tyreotoksykoza spowodowana samodzielnym podaniem T4;
  • otyłość;
  • przyjmowanie następujących leków: amiodaron, preparaty hormonów tarczycy (lewotyroksyna), propranolol, propylotiouracyl, aspiryna, danazol, furosemid, preparaty radiograficzne, tamoksyfen, kwas walproinowy;
  • leczenie heparyną i choroby związane ze wzrostem wolnych kwasów tłuszczowych.

Obniżona wolna tyroksyna (T4):

• pierwotna niedoczynność tarczycy nieleczona tyroksyną (wrodzona, nabyta: wole endemiczne, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, nowotwory tarczycy, rozległa resekcja tarczycy);
  • wtórna niedoczynność tarczycy (zespół Sheehana, procesy zapalne w przysadce mózgowej, tyreotropinoma);
  • trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy (urazowe uszkodzenia mózgu, procesy zapalne w podwzgórzu);
  • dieta niskobiałkowa i znaczny niedobór jodu;
  • kontakt z ołowiem;
  • interwencje chirurgiczne;
  • gwałtowny spadek masy ciała u otyłych kobiet;
  • używanie heroiny;
  • przyjmowanie następujących leków: sterydy anaboliczne, leki przeciwdrgawkowe (fenytoina, karbamazepina), przedawkowanie środków tyreostatycznych, klofibrat, preparaty litu, metadon, oktreotyd, doustne środki antykoncepcyjne.

W ciągu dnia maksymalne stężenie tyroksyny określa się od 8 do 12 godzin, minimum - od 23 do 3 godzin. W ciągu roku maksymalne wartości T4 obserwuje się między wrześniem a lutym, a minimum - latem. U kobiet stężenie tyroksyny jest niższe niż u mężczyzn. Podczas ciąży stężenie tyroksyny wzrasta, osiągając maksymalne wartości w III trymestrze ciąży. Poziom hormonów u mężczyzn i kobiet pozostaje względnie stały przez całe życie, obniżając się dopiero po 40 latach.

Stężenie wolnej tyroksyny z reguły pozostaje w normalnym zakresie w przypadku ciężkich chorób niezwiązanych z tarczycą (stężenie całkowitego T4 można obniżyć!).

Wyższe poziomy bilirubiny w surowicy przyczyniają się do podwyższonego poziomu T4, otyłości, opaski uciskowej podczas pobierania krwi.

AT do RTTG (przeciwciała przeciwko receptorom TSH, autoprzeciwciała przeciwko receptorowi TSH)

Przeciwciała autoimmunologiczne przeciwko receptorom hormonów tarczycy w tarczycy, marker rozproszonego toksycznego wola.

Autoprzeciwciała wobec receptorów hormonów tarczycy (At-rTTG) mogą symulować wpływ TSH na tarczycę i powodować wzrost stężenia hormonów tarczycy we krwi (T3 i T4). Są one wykrywane u ponad 85% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa (wola toksyczna rozproszona) i są stosowane jako marker diagnostyczny i prognostyczny dla tej choroby autoimmunologicznej specyficznej dla narządów. Mechanizm powstawania przeciwciał stymulujących tarczycę nie został w pełni wyjaśniony, chociaż istnieje genetyczna predyspozycja do występowania rozlanego toksycznego wola.

Dzięki tej patologii autoimmunologicznej autoprzeciwciała przeciwko innym antygenom tarczycy, szczególnie antygenom mikrosomalnym, są wykrywane w surowicy (testy AT-TPO na przeciwciała przeciw peroksydazie mikrosomalnej lub przeciwciała AT-MAG na frakcję mikrosomalną tyrocytów).

Jednostki miary (standard międzynarodowy): Jednostki / l.

Wartości odniesienia (normy):

• ≤1 U / L - ujemny;
  • 1,1 - 1,5 U / L - wątpliwe;
  • > 1,5 U / L - dodatnie.

Wynik pozytywny:

• Wole toksyczne rozlane (choroba Gravesa) w 85–95% przypadków.
  • Inne formy zapalenia tarczycy.

Hormon stymulujący tarczycę (TSH, tyrotropina, hormon stymulujący tarczycę, TSH)

Hormon glikoproteinowy, który stymuluje tworzenie i wydzielanie hormonów tarczycy (T3 i T4)

Jest wytwarzany przez bazofile przedniej przysadki mózgowej pod kontrolą tyreotropowego czynnika uwalniającego podwzgórze, a także somatostatynę, aminy biogenne i hormony tarczycy. Zwiększa unaczynienie tarczycy. Zwiększa przepływ jodu z osocza krwi do komórek tarczycy, stymuluje syntezę tyroglobuliny oraz eliminację z niej T3 i T4, a także bezpośrednio stymuluje syntezę tych hormonów. Zwiększa lipolizę.

Istnieje odwrotna zależność logarytmiczna między stężeniami wolnego T4 i TSH we krwi..

TSH charakteryzuje się dobowymi fluktuacjami sekrecji: najwyższe wartości TSH we krwi są osiągane o 2-4 rano, wysokie poziomy we krwi są również wykrywane o 6-8 rano, minimalne wartości TSH są o 17-18. Normalny rytm wydzielania jest zakłócany podczas budzenia się w nocy. Podczas ciąży wzrasta stężenie hormonu. Z wiekiem stężenie TSH nieznacznie wzrasta, ilość emisji hormonów w nocy maleje..

Jednostki miary (standard międzynarodowy): MED / L.

Alternatywne jednostki: μU / ml = miód / l.

Przeliczanie jednostek: μU / ml = miód / l.

Wartości referencyjne (TSH we krwi):

WiekPoziom TSH,
kochanie / l
Noworodki1,1 - 17,0
14 lat0,4 - 4,0

Wzrost poziomu TSH:

• tyreotropinoma;
  • gruczolak przysadki przysadkowej (rzadko);
  • nieuregulowany zespół wydzielania TSH;
  • pierwotna i wtórna niedoczynność tarczycy;
  • młodzieńcza niedoczynność tarczycy;
  • podostre zapalenie tarczycy i zapalenie tarczycy Hashimoto;
  • wydzielanie ektopowe w guzach płuc;
  • guz przysadki;
  • ciężka choroba somatyczna i psychiczna;
  • ciężka gestoza (stan przedrzucawkowy);
  • cholecystektomia;
  • kontakt z ołowiem;
  • nadmierna aktywność fizyczna;
  • hemodializa;
  • leczenie lekami przeciwdrgawkowymi (kwas walproinowy, fenytoina, benserazyd), beta-blokerami (atenolol, metoprolol, propranolol), przyjmowanie leków takich jak amiodaron (u pacjentów z eutyreozą i niedoczynnością tarczycy), kalcytonina, leki przeciwpsychotyczne, pochodne fenotyloazetyny, pochodne aminotiotiaminy, środki (motilium, metoklopramid), siarczan żelaza, furosemid, jodki, środki nieprzepuszczające promieniowania, lowastatyna, metimazol (merkazolil), morfina, difenina (fenytoina), prednizon, ryfampicyna.

Obniżony poziom TSH:

• wole toksyczne;
  • nadczynność tarczycy kobiet w ciąży i poporodowa martwica przysadki;
  • Zatrucie T3;
  • utajona tyreotoksykoza;
  • przemijająca tyreotoksykoza z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy;
  • tyreotoksykoza z powodu T4;
  • uraz przysadki;
  • stres psychologiczny;
  • głód;
  • przyjmowanie leków takich jak sterydy anaboliczne, kortykosteroidy, cytostatyki, agoniści receptorów beta-adrenergicznych (dobutamina, dopeksamina), dopamina, amiodaron (pacjenci z nadczynnością tarczycy), tyroksyna, trijodotyronina, karbamazepina, somatostatyna i oktreotyd, nifediprolacyna, hiperrydyna, hiperrydyna, hiperrydyna, hiperrydyna, hiperrydyna, hiperrydyna bromokryptyna).